5 nejčastějších chyb při onboardingu nových zaměstnanců

1. Chybějící jasný plán zaškolení
Nový zaměstnanec přijde do práce, ale neví, kde začít, na koho se obrátit a jak vypadá první týden. Bez onboardingového plánu je adaptace zdlouhavá a neefektivní. Ideální je mít připravený harmonogram s cíli, kontaktními osobami a plánem školení. Tam, kde chybí struktura, dochází ke ztrátám času i financí – a to si žádná firma nemůže dovolit.
2. Příliš mnoho administrativy hned na začátku
Onboarding nemusí začínat stosem dokumentů podepisovaných mezi kávou a připojením k Wi-Fi. Formální náležitosti lze rozložit do několika dní nebo vyřešit online – pomocí kvalifikovaného elektronického podpisu či interních personálních portálů. Tím nejen usnadníte nástup zaměstnanci, ale také ukážete, že firma jde s dobou.
3. Chybějící kulturní kontext
Nestačí říct „kdyby něco, ozvi se“. Nový zaměstnanec potřebuje mít po ruce konkrétního člověka, na kterého se může obrátit. Může to být mentor, kolega z týmu nebo vedoucí. Stejně důležitá je pravidelná zpětná vazba. Doporučujeme naplánovat krátké rozhovory po prvním týdnu, měsíci a čtvrtletí. Pomohou zachytit případné nejasnosti a ukázat zaměstnanci, že jeho práce má smysl.
5. Nedostatečné začlenění do týmu
Onboarding není jen o úkolech a školeních. Je to i začátek budování vztahů. Nový zaměstnanec, který sedí sám, nikoho nezná a necítí se jako součást týmu, bude mít problém se zapojit. Přitom stačí málo – společná káva, oběd na uvítanou, představení kolegů. Investice do mezilidských vztahů se vždy vrátí. Integrovaný tým podává lepší výkon a noví lidé se cítí jistější.
Onboarding je investice, ne formalita
Kvalitní onboarding není jen sada dokumentů a prezentace. Je to proces, díky kterému se nový zaměstnanec rychleji zorientuje, cítí se jistě a může pracovat naplno už od prvního týdne. Chcete-li snížit fluktuaci, zvýšit loajalitu a efektivitu – investujte do onboardingového procesu.
Vyhněte se nejčastějším chybám: mějte plán, nezahlcujte formalitami, nezapomeňte na kulturní rozdíly a nezanedbávejte mezilidské vztahy. Uvidíte, že se vám to vrátí – v podobě motivovaných a stabilních zaměstnanců.