Jak dlouho trvá založení společnosti?

založení společnosti

Co ovlivňuje rychlost založení firmy?

Doba trvání zakládání firmy závisí na typu zvolené společnosti, rychlosti administrativních orgánů a notáře. Dále je potřeba čas na získání potřebných informací (kterým úřadům se máte hlásit, jaké dokumenty je třeba připravit).

 

V případě hladkého průběhu může založení s.r.o. vlastními silami trvat přibližně týden, ale obvykle se počítá s několika týdny celkového vyřizování.

 

V případě zakládání akciové společnosti nebo firmy vyžadující licenci bude potřeba více času. Stejně tak vyřízení dobrovolné registrace k DPH může trvat déle, pokud plánujete být plátcem od začátku podnikání.

Jak probíhá založení s.r.o.?

Samotný proces zakládání firmy trvá kvůli formálním záležitostem. Tyto kroky se liší podle typu společnosti. Pro s.r.o. jsou následující:

 

  • Sepsání společenské smlouvy

Společenská smlouva obsahuje klíčové informace o firmě a společnících. Tento dokument se vypracuje u notáře.

 

  • Otevření bankovního účtu

Bankovní účet slouží k vložení základního kapitálu společnosti (pokud přesahuje 20 000 Kč). Pro firmy s nižším kapitálem lze účet otevřít později.

 

  • Zápis do obchodního rejstříku

Po splnění předchozích kroků můžete požádat notáře nebo rejstříkový soud o zápis firmy do obchodního rejstříku (OR).

 

  • Získání živnostenského oprávnění

Pro společnost (jako právnickou osobu) je potřeba vlastní živnostenské oprávnění, aby mohla začít podnikat. To se získá na živnostenském úřadě.

 

Po splnění těchto kroků můžete oficiálně zahájit podnikání. Pokud máte pochybnosti na začátku, průvodce povinnostmi majitelů firmy vám může být nápomocný.

Jak urychlit založení společnosti?

Existují dva tipy, jak urychlit proces založení firmy:

Připravte si všechny podklady

Před schůzkou s notářem si dobře připravte všechny potřebné dokumenty a informace o nové firmě. Důkladná příprava vám může ušetřit čas při setkání s notářem.

 

Se společníky si dopředu dohodněte:

 

  • název společnosti,
  • předmět podnikání,
  • sídlo společnosti,
  • rozdělení podílů ve firmě,
  • způsob jednání,
  • výši základního kapitálu.

 

Budete také potřebovat písemný souhlas společníků s zápisem do OR a s umístěním sídla společnosti, který poskytne majitel nemovitosti.

I s veškerými připravenými dokumenty může trvání procesu záviset na rychlosti úřadů.

Nechte založení na odbornících

Druhou možností je využít poradenskou společnost pro založení firmy. V Jake&James disponujeme vlastním notářem, což umožňuje výrazné zrychlení celého procesu. Tímto způsobem můžeme založit s.r.o. do 3 pracovních dní. Navíc můžete firmu založit online, což vám opět ušetří čas.

 

V případě potřeby firmy s licencí nebo plátcovstvím DPH můžete zvážit ready-made společnost, která již disponuje potřebnými dokumenty. Naši odborníci vám rádi pomohou s výběrem nejlepší varianty.