Jaké jsou záležitosti, na které dbát při nabytí ready-made společnosti?

ready-made společnosti

Definice ready-made společnosti

Ready-made společnost je firma, která je již zapsaná v obchodním rejstříku. Často je zakládána s účelem následného prodeje, splňuje všechny právní podmínky a nemá obchodní historii ani závazky, protože se většinou nepodílí na obchodních aktivitách.

 

Můžete však narazit i na ready-made firmy s historií, někdy i se závazky. Při nákupu je vhodné obrátit se na důvěryhodného prodejce, který garantuje, že firma nemá žádné právní problémy.

Výhody ready-made společnosti

  1. Úspora času

Koupě ready-made společnosti je mnohem rychlejší než samostatné založení firmy. Proces založení vlastní firmy může trvat až 2 týdny, zatímco při koupi ready-made firmy můžete začít podnikat téměř okamžitě.

 

  1. Splacený kapitál

Koupíte-li ready-made firmu, nemusíte skládat základní kapitál, protože jej již zaplatil předchozí majitel. Však je důležité brát v potaz, že se jedná o formálně splacený kapitál, který je třeba během provozu firmy doplnit.

 

  1. Ready-made s.r.o. plátce dph

Firma může být zakoupena s již existující registrací k dani z přidané hodnoty (DPH), což ušetří čas a umožní okamžité fakturování s DPH. Je však třeba vzít v úvahu, že cena za tuto službu může být vyšší.

 

  1. Vhodné řešení pro cizince

Nákup ready-made společnosti může být atraktivní pro cizince, kteří chtějí podnikat v Česku bez složité administrativy. To může být rychlejší a jednodušší než založení nové společnosti.

Rizika ready-made firmy

Při nákupu ready-made firmy je důležité vybírat od ověřených prodejců, aby se předešlo případným nechtěným břemenům, například nesplaceným dluhům. Doporučuje se kupovat nové nebo nedávno vzniklé firmy, aby se minimalizovala pravděpodobnost problémů. Cena by neměla být jediným kritériem; je také důležité zkontrolovat stav firmy a případně se poradit s právníkem před nákupem.

Kolik stojí ready-made společnost?

Pořizovací cena ready-made společnosti obvykle převyšuje náklady na založení nové firmy. Do celkové ceny se promítají:

 

  • Náklady spojené se založením,
  • Náklady spojené s převodem společnosti,
  • V některých případech náklady spojené s přizpůsobením společnosti potřebám kupujícího, například změnou názvu nebo sídla.

 

Nicméně je důležité si uvědomit, že ani založení firmy samostatně není bezplatné. Náklady na notářské služby se pohybují kolem 5 000 Kč, správní poplatek na živnostenském úřadě činí 1 000 Kč, a další výdaje mohou vzniknout při otevření bankovního účtu. S ohledem na ušetřený čas je nákup ready-made firmy výhodným řešením, přičemž se vyhnete administrativním povinnostem a návštěvám úřadů.