Kolik stojí založení firmy?

založení firmy

Náklady na osoby samostatně výdělečné

Začněme tím, že samotná registrace živnosti (OSVČ) stojí 1000 Kč. Zde není nutné vytvářet notářské zápisy ani zápis do obchodního rejstříku, jako je tomu u společností, takže založení osoby samostatně výdělečné je nejlevnější možností. Avšak provozování společnosti s sebou nese některé výhody, které živnostníkovi nejsou k dispozici.

Náklady na založení společnosti s.r.o.

Náklady na založení s.r.o. (společnost s ručením omezeným) jsou vyšší než v případě osoby samostatně výdělečné. Musíte zde brát v úvahu zejména sestavení společenské smlouvy nebo notářského zápisu o založení společnosti, pokud je na jejím čele jedna osoba, což stojí nejméně 2420 Kč. Nesmíte zapomenout na poplatek za zápis do obchodního rejstříku. Tuto záležitost můžete vyřídit pomocí notáře (což bude stát 6500 Kč v případě společnosti s jedním společníkem nebo 7500 Kč v případě společnosti s více než jedním společníkem) nebo prostřednictvím obchodního soudu (v tom případě budete muset zaplatit 6000 Kč). Náklady na změnu společenské smlouvy činí 8000 Kč.

 

Nesmíte také zapomenout na poplatek za provozovnu, kde obdržíte povolení k provozování osoby samostatně výdělečné právnické osoby (1000 Kč). Bude také nutné pronajmout sídlo pro firmu (v České republice musí mít každá firma oficiální sídlo). Jako Kancelar29 vám můžeme nabídnout virtuální kancelář v Ostravě od 250 Kč měsíčně. Samotná ověření souhlasu s umístěním sídla budou stát nejméně 30 Kč. Mějme také na paměti, že minimální základní kapitál s.r.o. činí pouze 1 Kč.

Náklady na založení akciové společnosti

Kolik budete muset utratit za založení akciové společnosti? Jak se ukazuje, mnohem více. Základní kapitál takové společnosti musí činit nejméně 2 000 000 Kč nebo 80 000 EUR. Důležité je, že při jejím zakládání je třeba notáře také požádat o sestavení zakládací listiny, jehož odměna bude záviset na výši základního kapitálu. Předpokládejme, že váš kapitál bude činit 2 000 000 Kč. V takovém případě činí odměna pro úředníka 12 800 Kč bez DPH. K tomu bude muset připravit další dokumenty (jako například výpis z rejstříku trestů členů orgánů společnosti), za což si účtuje poplatek ve výši 1000 Kč až 2000 Kč bez DPH, v závislosti na jejich obtížnosti.

Pomoc při založení firmy

Zakládání společností v České republice není jednoduché. Je však dobré se o to pokusit, abyste mohli v budoucnu těžit z této formy podnikání. Pokud hledáte pomoc v této oblasti a rádi byste se spoléhali na odborníky v oblasti registrace firem, jste na správném místě. Rádi vám pomůžeme založit společnost nebo osobní živnost od základu. Zavolejte na číslo +420 778 523 020 a dozvíte se více!