Kryptoměny v Česku – daně

Zruší Česko daň z kryptoměn?
Nový zákon o digitalizaci finančního trhu v Česku skutečně ruší daň z kryptoměn, ovšem jen za určitých podmínek. Daň nebudou muset platit investoři, kteří kryptoměny drží po dobu minimálně tří let. Osvobození od daně se však nevztahuje na všechny – využít jej budou moci pouze soukromé osoby a subjekty, které nevykonávají podnikatelskou činnost.
Předpokládá se, že nové daňové úlevy na kryptoměny začnou v Česku platit už od poloviny roku 2025.
Jaké výhody přinese zrušení daně z kryptoměn?
Osvobození od daně z kapitálových výnosů má několik výhod. Především přináší větší jistotu pro dlouhodobé investory – ti, kdo drží svá digitální aktiva alespoň tři roky, se nemusí obávat daňové zátěže. To jim umožní činit klidnější a promyšlenější finanční rozhodnutí.
Nová pravidla mohou zároveň podpořit širší adopci kryptoměn mezi veřejností. Nižší daňové zatížení může být pro mnoho lidí impulsem, aby do tohoto dříve složitého a rizikového světa vůbec vstoupili. V delším horizontu by to mohlo pozitivně ovlivnit celý kryptoměnový trh v Česku.
Nelze také podcenit potenciál přilákání zahraničního kapitálu. Díky vstřícným pravidlům se Česko může stát atraktivnějším místem pro firmy z oblasti blockchainu i pro zahraniční investory. To by mohlo přispět k rozvoji nových technologií a inovací.
V neposlední řadě správně nastavené regulace zvyšují transparentnost trhu. Jasná, srozumitelná a realistická pravidla vytvářejí prostředí, ve kterém se investoři cítí bezpečněji – a trh tak získává na důvěryhodnosti.
Česká národní banka a bitcoin. Přidá ho do rezerv?
Guvernér České národní banky Aleš Michl v nedávném rozhovoru oznámil plán investovat část devizových rezerv banky do bitcoinu. Podle něj se navzdory vysoké volatilitě bitcoin stal zajímavým doplňkem rezervního portfolia – vedle zlata a dalších tradičních aktiv. V současnosti disponuje ČNB rezervami v hodnotě přibližně 140 miliard eur. Předběžný návrh počítá s tím, že do bitcoinu by mohlo být alokováno zhruba 5 % této částky.
„Je možné, že bitcoin bude mít nulovou hodnotu, nebo naopak extrémně vysokou. Ale historie zná i případy špatných investic – vzpomeňme na Enron nebo Wirecard. Máme s tím zkušenosti. Mým cílem je diverzifikace portfolia – a pokud do něj bitcoin zapadá, tak ho tam zařadíme,“ uvedl guvernér ČNB pro Financial Times.
Celý proces má trvat několik měsíců. Zatím se však nápad guvernéra Michla nesetkal s jednoznačně kladnou odezvou. Například prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde upozornila na potřebu likvidity a bezpečnosti rezervních aktiv. I proto byly zahájeny studie, které mají ověřit možnosti zapojení bitcoinu do rezerv.
Půjdou další země ve stopách Česka?
Česká republika svým přístupem ukazuje, že otevřenost vůči kryptoměnám může být hnacím motorem pro celou ekonomiku. Nová strategie vyniká v kontrastu s restriktivnějším postojem některých jiných zemí – například Francie, která plánuje zpřísnit legislativu a zakázat tzv. bitcoinové mixéry v boji proti praní špinavých peněz.
Podle mnoha expertů má Česko reálnou šanci stát se jedním z lídrů v oblasti moderní kryptoměnové regulace. Pokud se zvolená strategie osvědčí, může inspirovat i další státy k uvolnění přístupu. Možná se z Česka stane skutečný „trendsetter“ – a možná bude i samotná Evropská unie nucena přehodnotit své předpisy.